Swami Vivekananda in Odia

Swami Vivekananda Biography in Odia | Free PDF

Facebook
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

Swami Vivekananda Biography in Odia : Swami Vivekananda is known to be at the forefront of the freedom movement, and this was just one way in which he changed the world for better. He isn’t just remembered for his speech, but also his inspiring life.

Swami Vivekananda has left a legacy that remains unparalleled till date, and it speaks volumes about how much impact he had on people around him. Did you know that Swamiji often helped people overcome their fears? If not, then make sure to check out some of these inspirational stories too!

Swami Vivekananda in Odia

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ

ଭାରତରେ ନବୀକରଣ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିବା ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଏକ ଅନନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି l ସ୍ବାମୀଜୀ 1863 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ନାମ ହେଉଛି ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ l ସ୍ବାମୀଜୀ ପିଲାଦିନରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଚିନ୍ତାଧାରା ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ | ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିଲା | ସେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ସେ ଜଣେ ଓକିଲ ହୁଅନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କ୍ଷୁଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଫଳରେ ସେ ସାଧୁମାନଙ୍କ ସହ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେ କୌଣସି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ପାଇ ନ ଥିଲେ ଯାହାଙ୍କଠାରୁ ସେ ଦୀକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିଥାନ୍ତେ l

ସେ ସତ୍ୟର ସନ୍ଧାନରେ ନିରନ୍ତର ବୁଲୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଲା ନାହିଁ | ଶେଷରେ ସେ ସ୍ୱାମୀ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ସନ୍ଦେହକୁ ସ୍ୱାମୀ ପରମହଂସଙ୍କ ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ। ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ରହସ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା | ସ୍ବାମୀ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସ ସରଳତା, ଶାଳୀନତା ଏବଂ ଦୃଢ଼ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ, ତତ୍ତ୍ଵଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ବିଜୁଳିର ଚମତ୍କାର ଶକ୍ତି ଯୋଗୁ ବିବେକାନନ୍ଦ ପରମହଂସର ପରମ ଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ସ୍ବାମୀଜୀଙ୍କଠାରୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଏବଂ ବେଦାନ୍ତ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ପାଇଲେ |

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅସାଧାରଣ ଥିଲା | ତାଙ୍କ ଚେହେରାରୁ ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ଆଭା ବାହାରୁଥିଲା l ସେ ଅନେକ ଭାଷାର ଜଣେ ମହାନ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଭାରତୀୟ ଧର୍ମ ଏବଂ ଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ ଭଲ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା। ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ କଠୋର ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଅନେକ ଥର ସେ ଅସୁରମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ଉଲଗ୍ନ ରହିବାକୁ ପଡିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଭକ୍ତି ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହେବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲା। ସେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅନେକ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଖ୍ୟାତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା |

Swami Vivekananda Biography in Odia

୧୮୯୩ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ସେ ଆମେରିକାର ବିଶ୍ୱ ଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଚିକାଗୋରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଲା | ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କର ପାଣ୍ଡିତ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ବକ୍ତବ୍ୟ ଓ ଭାଷଣ ଦ୍ଵାରା ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ​​l ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି ବିଦ୍ୱତା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା l ସେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଅନେକ ପାଳକ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ପୁରୋହିତମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭାଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ଡାକିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିବା ପାଇଁ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଯଥା ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଉଥିଲେ | ସେ ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ରହି ବେଦାନ୍ତ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ। ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କର ମହିମା ଚାରିଆଡ଼େ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଯିବାକୁ ଲାଗିଲା ​​|

ଏବେ ତାଙ୍କ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା l ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ, ପ୍ରଫେସର, ଓକିଲ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ନେତାମାନେ ତାଙ୍କର ଶିଷ୍ୟ ହେଲେ | ସେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ରହିଲେ। ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ସ୍ବାମୀଜୀ 16 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 1886 ରେ ସ୍ବଦେଶକୁ ଫେରିଲେ । ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାଗତ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରାୟ ସମଗ୍ର ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେ ଲାହୋର, ରାଜପୁତାନା, ସିଆଲପୁରରେ ନିଜର ପ୍ରବଚନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଦୁଇଟି ମଠ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ।

ସ୍ୱାମୀଜୀ ମଣିଷର ସେବା କରିବାକୁ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସେବା ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ | ସେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମନରେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଏକ ନିଆଁ ଜଳାଇଥିଲେ। 1857 ମସିହାରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ବାମୀଜୀ ଗରିବଙ୍କ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସାଧୁ ଏବଂ ସାଧୁଙ୍କର ଅନେକ ମଣ୍ଡଳୀ ଗଠନ କରିଥିଲେ | ମୁର୍ଶିଦାବାଦ, ଢାକା, କଲିକତା, ମାଡ୍ରାସ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସେବା ଆଶ୍ରମ ଖୋଲିଥିଲେ l ସେ ନିଜର ପ୍ରବଚନ ରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ, ଦେଶକୁ ଭଲ ପାଇବା, ଭାଇଚାରା, ମାନବ ସେବା ଏବଂ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ।

Swami Vivekananda Biography in Odia

ଅତ୍ୟଧିକ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଗଲା | ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏକ ସମାଧି ଲଗାଇବା ବନ୍ଦ କରିନଥିଲେ। ସ୍ବାମୀଜୀଙ୍କର 4 ଜୁଲାଇ 1902 ରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଯଦିଓ ଆଜି ସ୍ବାମୀଜୀ ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଆଲୋକର ସ୍ତମ୍ଭ ପରି ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆମ ପଥକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରୁଛି | ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ ସଂଗଠନର ଅନେକ ଶାଖା ବେଦାନ୍ତ ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ମାନବ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।

Swami Vivekananda Biography in Odia PDF Download

Swami Vivekananda PDF DownloadClick Here
Odia Mock TestClick Here
More Swami Vivekananda in Odia Click Here

Swami Vivekananda Biography in Odia, swami vivekananda odia pdf, swami vivekananda in odia, swami vivekananda odia books, childhood story of swami vivekananda in odia, vivekananda biography in odia, vivekananda biography in odia pdf, 10 lines about vivekananda in odia, 10 lines on swami vivekananda in odia pdf download. essay on swami vivekananda in odia, swami vivekananda quotes in oriya language, biography of swami vivekananda, swami vivekananda essay in odia language pdf download.Swami Vivekananda Biography in Odia, Swami Vivekananda Biography in Odia,Swami Vivekananda Biography in Odia

Leave a Comment

error: Content is protected !!