Mahatma Gandhi Biography in Odia

Mahatma Gandhi Biography in Odia | Free PDF

Facebook
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

Mahatma Gandhi Biography in Odia : Read about Mahatma Gandhi’s life and times in the Odia language here. Discover interesting facts about this eminent leader of India’s freedom movement.

Want to know more about Mahatma Gandhi? Check out this biography in Odia language that covers his life from childhood to his death. Know everything you need to know about this great man!

Read about the life and times of Mahatma Gandhi, one of the most influential icons in India’s history. Here, you will learn about his childhood, his political career, and his belief in non-violent resistance.

Discover all you need to know about Mahatma Gandhi, including his childhood, political career, and beliefs in non-violent resistance. Learn Odia language version of this biography here.

ମହାମାନବ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ

ଉପକ୍ରମ:-

ଆମର ଭାରତ ଭୂମି ଏପରି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଅଟେ, ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୈଳୀରେ ସମଗ୍ର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇନଥିଲେ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଆଲୋକ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଏତେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ହିରୋ ଥିଲେ – ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ଦେଶର ପିତା।

ଜୀବନ ପରିଚୟ:-

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏପରି ଏକ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ କି 2 ଅକ୍ଟୋବର 1869 ରେ ଗୁଜୁରାଟର ପୋରବନ୍ଦରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ କରମଚାନ୍ଦ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ପୁତଲିବାଇ ଥିଲା। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପିତା ରାଜକୋଟରେ ଦିୱାନ୍ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ମହିଳା ଥିଲେ l ଯାହାର ଚିନ୍ତାଧାରା ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା।

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା-ଆରମ୍ଭ:-

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ରାଜକୋଟରେ ହୋଇଥିଲା | 1881 ମସିହାରେ, ସେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ନେଇଥିଲେ | ସେ ତେର ବର୍ଷ ବୟସରେ କସ୍ତୁରବା ବାଇଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ୧୮୮୭ ମସିହାରେ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ତାଙ୍କର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଭବନଗରର ସାମଲଦାସ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯିବାକୁ ପଡିଲା | ସେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ତାଙ୍କର ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ବଢ଼ିଥିବା ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ସେଠାରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଭ୍ୟତା ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଭ୍ୟତାକୁ ଅନୁକରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ରୀତିନୀତି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା | ଗାନ୍ଧିଜୀ ଏଠାରେ ରହିବା ସମୟରେ ପାରିବାରିକ ରୀତିନୀତିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପାଳନ କରିଥିଲେ।

1891 ମସିହାରେ ସେ ଜଣେ ବାରିଷ୍ଟର ଭାବରେ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କୁ ଦାଦା ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ଅବଦୁଲ୍ଲା ନାମକ ଏକ ମୁସଲମାନ ବ୍ୟବସାୟ ସଂଗଠନ ମାମଲାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଯିବାକୁ ପଡିଲା। ଏଠାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଟ୍ରେନରୁ ପ୍ରିଟୋରିଆ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଅପମାନଜନକ ଢଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନରୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ଜଣେ କଳା ଭାରତୀୟ ଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର କଳା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ବହୁତ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିଲେ।

ଏହି କାରଣରୁ, ତାଙ୍କ ହୃଦୟରେ ବିଦ୍ରୋହର ନିଆଁ ଜଳିଲା | କଳା ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ଶ୍ୱେତା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଲଢିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ଏକ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରି ସତ୍ୟଗ୍ରାହ ଆରମ୍ଭ କଲେ | ମେ 1894 ରେ ଗାନ୍ଧୀ ନାଟାଲରେ ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। 1896 ମସିହାରେ ଭାରତ ଆସି ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ସେହି ବର୍ଷ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ସେଠାରେ ବସବାସ କଲେ। ଭାରତର ବନ୍ଧକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମସ୍ତ ବିବାହକୁ ଅବୈଧ କରିଥିବା ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିଲେ। 1901 ରେ ଭାରତକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ | 1902 ମସିହାରେ, ତାଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ପୁନର୍ବାର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଯିବାକୁ ପଡିଲା |

1904 ରେ ଫିନିକ୍ସ ଆଶ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଭାରତୀୟ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରିଥିଲେ | ଏଠାରୁ ସେ ଭାରତୀୟ ମତ ନାମକ ଏକ କାଗଜ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ରହି ଗାନ୍ଧୀଜୀ ଗୋରା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ 10 ଜାନୁୟାରୀ 1908 ରେ କଠୋର କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସତ୍ୟ, ଅହିଂସା ଏବଂ ସତ୍ୟଗ୍ରାହ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସଂକଳ୍ପ ଥିଲା। 1913 ମସିହାରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରଦ୍ଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ସେ 1915 ମସିହାରେ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ।

ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଅବଦାନ:-

1917 ମସିହାରେ, ଗାନ୍ଧିଜୀ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବନ୍ଦୀତାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। 1918 ମସିହାରେ, ସୂତା କାରଖାନା କପା ମିଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଇଥିଲା | 1919 ମସିହାରେ, ସେ ରାୱଲ୍ଟ ଆକ୍ଟକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। 1920 ରେ, ତୁର୍କୀର ସୁଲତାନ କମଲ ପାଶା ତାଙ୍କୁ ଇସଲାମର ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଏକଚାଟିଆ ସ୍ଥାନରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଥିବାରୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ କେସର-ଇ-ହିନ୍ଦ ପଦକ, ବୋଇର ଯୁଦ୍ଧ ପଦକ, ଜୁଲୁ ଯୁଦ୍ଧ ପଦକ ଫେରସ୍ତ କରିଥିଲେ।1921 ମସିହାରେ ୱେଲ୍ସର ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରି 5 ଦିନ ଉପବାସ କରିଥିଲେ। ସତ୍ୟଗ୍ରାହ 1922 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | 6 ଏପ୍ରିଲ 1930 ରେ, ସେ ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରା କରି ଲୁଣ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଗୋରା ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରି ସେ ଡିସେମ୍ବର 1931 ରେ ପୁଣି ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ 1931 ରୁ 1940 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ଗାନ୍ଧୀ 1942 ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଅବମାନନାକୁ ବିରୋଧ କରି Do or Die and Quit India ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଏପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ଯେ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଡେଇଁଲେ | ଶେଷରେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା। 15 ଅଗଷ୍ଟ 1947 ରେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେଲା |

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଚିନ୍ତାଧାରା:-

ଜୀବନରେ ସତ୍ୟ ଏବଂ ଅହିଂସାକୁ ଗାନ୍ଧିଜୀ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ସତ୍ୟଗ୍ରାହ ଏବଂ ଅଣ-ସହଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଲଢିଥିଲେ। ସେ ସମସ୍ତ ମଣିଷକୁ ସମାନ ମନେ କରୁଥିଲେ। ଧର୍ମ, ଜାତି, ଧର୍ମ, ରଙ୍ଗ, ଜାତି ଆଧାରରେ ଭେଦଭାବ ମାନବିକତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ କଳଙ୍କ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ଗାନ୍ଧିଜୀ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟ ହରିଜନ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଅର୍ଥନୈତିକ ଅସମାନତାକୁ ଦୂର କରି ସେ ଏକ ଶ୍ରେଣୀହୀନ, ଜାତିହୀନ ସମାଜ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ସେ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ | ସେ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଏକ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ- “ଜୀବନରେ ନୈତିକ ଆଚରଣର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିବା ଉଚିତ୍। ସତ୍ୟ, ନ୍ୟାୟ, ଧର୍ମ, ଅହିଂସା, ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବା ମାନବିକତାର ପ୍ରକୃତ ସେବା | ଏକମାତ୍ର ପ୍ରକୃତ ଧର୍ମ ହେଉଛି ଗରିବ ଏବଂ ଦଳିତଙ୍କ ସେବା।

ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ସେ ବସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମ କୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ଯେକୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପଯୁକ୍ତ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପରିବାର, ଜାତି, ଗ୍ରାମ, ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଦେଶର ସମସ୍ୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଉଚିତ୍ | ନିଜକୁ ଉନ୍ନତ କର, ତା’ହେଲେ ଦୁନିଆରେ ଉନ୍ନତି ହେବ, ଏହା ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା |

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଦର୍ଶନ:

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଦର୍ଶନ ବହୁତ ବ୍ୟାପକ ଥିଲା | ସେ ଶିକ୍ଷାକୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ (ଶରୀର, ମନ ଏବଂ ଆତ୍ମା) ବିକାଶର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଥିଲେ | ବେକାରୀ ବିରୋଧରେ ଶିକ୍ଷା ଏକ ପ୍ରକାର ବୀମା ହେବା ଉଚିତ, ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର କୌଶଳ ଯୋଗାଇବା ଉଚିତ | ତାଙ୍କର ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହି ନୀତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା। କୁଟୀର ଶିଳ୍ପଗୁଡିକର ତାଲିମ ଏବଂ ମାତୃଭାଷାର ଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷାର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା |

ଶେଷକଥା:-

ଦେଶକୁ ବିକାଶ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାର ପଥରେ ରଖି ମାନବିକତାକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇଥିବା ପ୍ରିୟ ବାପୁ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତାର ଜଣେ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧୀ ଥିଲେ। 30 ଜାନୁୟାରୀ 1948 ରେ, ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭାକୁ ଯିବାବେଳେ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଦେଶର ଏହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଅମର ହୋଇ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ହୃଦୟରେ ବିରାଜମାନ କରୁଛନ୍ତି l

Mahatma Gandhi Biography in Odia PDF

Download PDFClick Here
Bhagat Singh Essay in OdiaClick Here
Diwali Essay in OdiaClick Here
Social Networking Site Essay in OdiaClick Here
Durgapuja EssayClick Here

Mahatma Gandhi Biography in Odia, Mahatma Gandhi Biography in Odia, Mahatma Gandhi Biography in Odia, Mahatma Gandhi Biography in Odia,Mahatma Gandhi Biography in Odia, Mahatma Gandhi Biography in Odia, Mahatma Gandhi Biography in Odia, Mahatma Gandhi Biography in Odia

Leave a Comment

error: Content is protected !!