Lord Dalhousie in Odia

Lord Dalhousie in Odia | Free PDF

Facebook
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

Lord Dalhousie in Odia : An unsuccessful but courageous contest at the general election in 1835 for one of the seats in parliament for Edinburgh, fought against such veterans as the future speaker, James Abercrombie, afterwards Lord Dunfermline, and John Campbell, future lord chancellor, was followed in 1837 by Ramsay’s return to the House of Commons as member for Haddingtonshire. In the previous year he had married Lady Susan Hay, daughter of the Marquess of Tweeddale, whose companionship was his chief support in India, and whose death in 1853 left him a heartbroken man. In 1838 his father had died after a long illness, while less than a year later he lost his mother

Lord Dalhousie in Odia

ଲର୍ଡ ଡେଲହାଉସି

ଲର୍ଡ ଡେଲହାଉସିଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଥିଲା ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ରାମସେ | ସେ 1848 ରୁ 1856 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଜେନେରାଲ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଙ୍ଗ୍ଲୋ-ଶିଖ୍ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା l ସେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲେ l ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଲିକତା ଏବଂ ଆଗ୍ରାକୁ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ l ତାଙ୍କ ସମୟରେ 1848-49 ମସିହାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶିଖ୍ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଶିଖମାନେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସମଗ୍ର ପଞ୍ଜାବ ବ୍ରିଟିଶ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀର ସାମ୍ରାଜ୍ୟରେ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଥିଲା। 29 ମାର୍ଚ୍ଚ 1849 ରେ ସେ ପୁରା ପଞ୍ଜାବକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଥିଲେ l ରାନୀ ଜିନ୍ଦ କୋର୍ କାରାଗାରରେ ଥିବା ସମୟରେ , 11 ବର୍ଷୀୟ ମହାରାଜ ଦିଲୀପ ସିଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌ରେ ଲଣ୍ଡନ ପଠାଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଆଙ୍ଗ୍ଲୋ-ବର୍ମା ଯୁଦ୍ଧ ପରେ 24 ଫେବୃଆରୀ 1826 ରେ ୟାନାବୁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା | ବ୍ରିଟିଶ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବର୍ମାରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ହୋଇଥିବା କଥା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଡେଲହାଉସି ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଙ୍ଗ୍ଲୋ-ବର୍ମା ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ l ଯେଉଁଥିରେ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ମାଙ୍କର କିଛି ଅଂଶ କମ୍ପାନୀ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଥିଲା |

ଡେଲହାଉସିର ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାର ନୀତି :-

ଡେଲହାଉସୀ ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନର ନୀତି ଆପଣେଇଥିଲେ l ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଭାରତର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବ ଭାରତ କମ୍ପାନୀ ଅଧୀନରେ ରହିଥିଲା। ପରେ ଏହି ନୀତି ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଏକ କାରଣ ହୋଇଗଲା | ସେ 1848 ମସିହାରେ ସାତରାକୁ କାବୁ କରିଥିଲେ | 1848 ମସିହାରେ ସାତାରା ରାଜା କୌଣସି ସନ୍ତାନ ବିନା ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏକ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଡେଲହାଉସୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ବେଆଇନ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା l ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ସାତରାକୁ ନିଜ ଅଧିନକୁ ଆଣିଥିଲା l 1853 ମସିହାରେ ନାଗପୁରର ରାଜା ବିନା ସନ୍ତାନରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ତାଙ୍କ ରାଣୀଙ୍କୁ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ରାଣୀ ଯଶୱନ୍ତ ରାଓଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଡେଲହାଉସି ନାଗପୁର ଦଖଲ କରିଥିଲେ। ଝାନସୀର ରାଜା ଗଙ୍ଗାଧର ରାଓଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା ପରେ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଇ ଏକ ବାଳକ ଦାମୋଦର ରାଓଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ଡେଲହାଉସି ଝାନସୀକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, 1857 ମସିହାରେ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଇଙ୍କ ବଳିଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝାନସୀ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ହୋଇ ରହିଥିଲା l ସମ୍ବଲପୁରର ରାଜା କୌଣସି ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ସହିତ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ମିଶ୍ରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଭାଗବତ ପଞ୍ଜାବର ଏକ ପାହାଡ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା। 1850 ମସିହାରେ ଡେଲହାଉସି ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | 1852 ମସିହାରେ ଡେଲହାଉସି ଉଦୟପୁରକୁ ନିଜ ଅଧିନକୁ ଆଣିଥିଲେ l କାରଣ ସେଠାକାର ରାଜାଙ୍କର କୌଣସି ପୁଅ ନ ଥିଲା l କୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର୍ସ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଅକ୍ତିଆର ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଲର୍ଡ କାନିଙ୍ଗ ଭାଗବତ ଏବଂ ଉଦୟପୁରର ରାଜ୍ୟକୁ ରାଜାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଅକ୍ତିଆର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କେବଳ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଥିଲା l

ଯଦିଓ ସେ ଅନେକ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ସେ ଭାରତରେ ରେଳବାଇ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। 16 ଏପ୍ରିଲ 1853 ରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ 35 କିଲୋମିଟର ମାର୍ଗରେ ବମ୍ବେ ଏବଂ ଥାନେ ମଧ୍ୟରେ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା ​​| 1854 ମସିହାରେ, ସେ କଲିକତା ଠାରୁ ଆଗ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 800 ମାଇଲ୍ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସେ ଶିମଲାଙ୍କୁ ଭାରତର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରାଜଧାନୀ କରିଥିଲେ। ସେ ଆର୍ଟିଲିରିର ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ କଲିକତାରୁ ମେରୁଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଶିମଲା ଠାରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ତିଆରି କରିଥିଲେ l ତାଙ୍କ ଅବଧି ସମୟରେ କାଠର ମନିଫେଷ୍ଟୋ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା l ଯାହାକୁ ଭାରତର ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷାର ମାଗଣା କାର୍ଟା କୁହାଯାଏ | କାଠର ମନିଫେଷ୍ଟୋ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା l ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯିବ l ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା l
ଏହିପରି ଭାବରେ ଡେଲହାଉସି ଭାରତରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକରିଛନ୍ତି l ଏହା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାର ନୀତି ତାଙ୍କର ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାରର ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥାଏ l

Lord Dalhousie in Odia

Download Essay in PDF Click Here
Odia MCQ Test Click Here

Lord Dalhousie in Odia, Lord Dalhousie in Odia, Lord Dalhousie in Odia, Lord Dalhousie in Odia, Lord Dalhousie in Odia, Lord Dalhousie in Odia, Lord Dalhousie in

Leave a Comment

error: Content is protected !!