Global Warming in Odia

Global Warming in Odia | 2000 Words | Free PDF

Facebook
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

In this blog post, we delve into the pressing issue of global warming in Odia and its impact. Our comprehensive essay, available for download as a PDF, with over 2000 words of in-depth analysis and expert insights, this essay is a must-read for anyone looking to gain a deeper understanding of the global warming.

Global Warming in Odia

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ: କାରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିକାର

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ କିମ୍ବା ବଢ଼ୁଥିବା ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପୃଥିବୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗରମ ହେଉଛି l ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମରୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ପାଣିପାଗର ଢାଞ୍ଚା ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦେଖାଯିବ l

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ କ’ଣ ? :- What is Global Warming?

ସରଳ ଶବ୍ଦରେ, ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ’। ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରାରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ (ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରାରେ 10 ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଏ 100 ବର୍ଷରେ ) ବର୍ଷା ଢାଞ୍ଚାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ବରଫ କ୍ୟାପ୍ ଏବଂ ଗ୍ଲେସିଜର ତରଳିବା, ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି, ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ l

ବିଶ୍ଵରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ କେତେ ବଡ ସମସ୍ୟା ତାହା ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ l ସେ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ଟିକେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବୋଲି ଜାଣନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଏହାର ତଳ ଭାଗକୁ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ l ତେଣୁ ଏହାକୁ ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରିଭାଷା ଭାବରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି l ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ।

ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଶବ୍ଦ ନୁହେଁ ଏବଂ ବ୍ୟସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ଅଧିକ ଅର୍ଥ ନାହିଁ l କିନ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଜଗତରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି l ଏହି ବିପଦ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ କିମ୍ବା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିବା ଏକ ଗ୍ରହଠାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

କାରଣ :- Global Warming: Causes

ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ହେତୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦାୟୀ | ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ହେଉଛି ସେହି ଗ୍ୟାସ୍ ଯାହା ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଉତ୍ତାପକୁ ଶୋଷିଥାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ସାଧାରଣତଃ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ l ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଏକ ବନ୍ଦ ଗ୍ଲାସ୍ ହାଉସରେ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ହାଉସରେ ଭରାଯାଇଥାଏ l ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା କିରଣର ଉତ୍ତାପକୁ ଶୋଷିଥାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଗରମ ରଖେ l ପୃଥିବୀ ସହିତ ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଘଟେ l ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା କିରଣରୁ କିଛି ପରିମାଣର ଉତ୍ତାପ ପୃଥିବୀ ଦ୍ୱାରା ଶୋଷିତ ହୁଏ l ଆମ ପରିବେଶରେ ବିସ୍ତାରିତ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ରହିଛି l

Global Warming in Odia

ଯଦି ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ଆମ ଭିତରେ ନଥାନ୍ତା, ତେବେ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ହେବ |

ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ l ଯାହାକୁ ଆମେ ଜୀବମାନେ ଆମ ନିଶ୍ୱାସରେ ନେଇ ଥାଉ l ପରିବେଶ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସର ପରିମାଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ନିର୍ଗମନ ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗଭୀର ସଂଯୋଗ ଅଛି | 2006 ରେ, ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବାହାରିଲା – ‘ଅସୁବିଧାଜନକ ସତ୍ୟ’ l ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା l ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଲ ଗୋରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ ଡେଭିଡ ଗୁଗେନହାଇମ।

ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂକୁ ଏକ ବିପଦ ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା l ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପାଇଁ ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲା l ଯଦିଓ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ଉପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ନିର୍ଗମନ ଦାୟୀ ଯାହା ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବିଶ୍ଵର ରାଜନୈତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି l 1988 ରେ, ‘ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଆନ୍ତଃ ସରକାରୀ ପ୍ୟାନେଲ୍’ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା l 2007 ରେ, ଏହି ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ଦଳ ଏବଂ ତତ୍କାଳୀନ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଲ ଗୋରେଙ୍କୁ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

IPCC ବାସ୍ତବରେ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଆନ୍ତଃ ସରକାରୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଂଗଠନ ଯାହା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଥାଏ l ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ସମୟରେ 1988 ରେ ଆଇପିସିସି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ନିଜେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ଜଳବାୟୁର ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତି ନାହିଁ | ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜପତ୍ର ଆଧାରରେ ଏହି ଦଳ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ତଥା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଜଳବାୟୁକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ମନୁଷ୍ୟକୃତ କାରକ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। IPCC ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବେଶର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋଜେନିକ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟୀ, ଯେଉଁଥିରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ପରିମାଣ ସର୍ବାଧିକ l

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋଜେନିକ୍ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ 90 ପ୍ରତିଶତ ଅବଦାନ ରହିଛି l ରାଓ ତାଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଧାରରେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ କେବଳ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ 40 ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ଯାହା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି l

ISRO ର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଭାରତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରଫେସର ରାଓ ତାଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ ଘଟଣା ସିଧାସଳଖ ସୌର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ଜଡିତ। ଯଦି ସୂର୍ଯ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବଢେ ତେବେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ମେଘ ସୃଷ୍ଟିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ l ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ସେଭେନ୍ସମାର୍କ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟସେନ୍ ନାମକ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ମେଘ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା ବିକିରଣକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୃଥିବୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା ବିକିରଣ ସହିତ ଉତ୍ତାପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ଫେରିଯାଏ l

Global Warming in Odia

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ 1925 ପରଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପୃଥିବୀରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ ଘଟଣା ପ୍ରାୟ 9 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହି ବିକିରଣର ହ୍ରାସ ପୃଥିବୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ନିମ୍ନ ସ୍ତରୀୟ ମେଘର ଗଠନକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଛି l

ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା ବିକିରଣ ଶୋଷିତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରାର ବୃଦ୍ଧି ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ l ରାଓଙ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ 40 ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ କି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ ସହିତ ଜଡିତ ଜଳବାୟୁ ଉତ୍ତାପ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ହୋଇନଥାଏ କିମ୍ବା ମଣିଷ ଏହାକୁ ଚଳାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଇପିସିସିର ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରେ ଯେ ବିଶ୍ଵର ଉତ୍ତାପର 90 ପ୍ରତିଶତ ମାନବଙ୍କ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂରେ ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅବଦାନ I.P.C. ଯାହା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ତାହାଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ହେବ l

ବିଶ୍ୱର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପତ୍ରିକା ‘ପ୍ରକୃତି’ରେ ରାଓଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜ ପ୍ରକାଶ ହେବାର ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଲିଡସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଡଃ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଶେଫର୍ଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି l ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଗ୍ରୀନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବରଫ ସିଟ୍ ତରଳିବା ପାଇଁ ଆଇପିସିସି ଠାରୁ ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ। ଏହାର ଚତୁର୍ଥ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଶେଫର୍ ତାଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରୀନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବରଫ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସୁରକ୍ଷିତ, ତରଳିବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିବ। 1999 ମସିହାରେ ଡଃ ଭି.କେ. ରାଇନା ତାଙ୍କ ଗବେଷଣା ସମୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ହିମାଳୟ ଗ୍ଲେସିୟର ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ l

ତଥାପି ପ୍ରଫେସର ରାଓଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୂଳ ଆଧାର ହେଉଛି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ ଏବଂ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ମେଘର ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ। କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇନାହାନ୍ତି l ପୃଥିବୀରେ ସ୍ତରୀୟ ମେଘ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇନାହିଁ l ମେଘ ଗଠନର ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ଵର ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସହମତି ନାହିଁ | ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସଠିକ୍ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ‘ୟୁରୋପୀୟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଫର ଆଣବିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ’ (CERN) ର ‘ବଡ଼ ହାଡ୍ରନ୍ କଲିଡର୍’ ସହାୟତାରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଶୀଘ୍ର ଫଳାଫଳ ଆସିବ l ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ନାମ ‘କ୍ଲାଉଡ୍’ ରଖାଯାଇଛି l ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପୃଥିବୀରେ ମେଘ ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବିକିରଣର ପ୍ରଭାବ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଜଳବାୟୁ ବିଜ୍ଞାନର ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେ ଜଳବାୟୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ‘ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି କଣିକା ତ୍ୱରକ’ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ଉପରେ ଆମର ବୁଝାମଣା ଆହୁରି ବିକଶିତ ହେବ l

ବିପଜ୍ଜନକ ଫଳାଫଳ :- Global warming is a Dangerous Outcome

ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ଯାହା ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏକ କାରକ ହୋଇଯାଏ l ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏହି ଗ୍ୟାସର ନିର୍ଗମନ ଏହିପରି ଜାରି ରହେ ତେବେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା 3 ଡିଗ୍ରୀରୁ 8 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ। ଯଦି ଏହା ଘଟେ ଏହାର ପରିଣାମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଂଘାତିକ ହେବ l

ଦୁନିଆର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପଡ଼ିଥିବା ବରଫ ସିଟ୍ ତରଳି ଯିବ, ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଅନେକ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ l ସମୁଦ୍ରର ଏହି ଆଚରଣ ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହେବ, ସେଠାରେ ବହୁତ ଧ୍ୱଂସ ହେବ l ଏହି ବିନାଶ ଏକ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ କିମ୍ବା ପୃଥିବୀ ସହିତ ଏକ ‘ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ’ ଧକ୍କା ହେବା ପରେ ଘଟିଥିବା ବିନାଶଠାରୁ ଅଧିକ ହେବ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଆମ ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ l

ସଚେତନତା :- Global Warming Awareness

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉପଶମ ନାହିଁ। ଏହା ବିଷୟରେ କେବଳ ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରି ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧ କରାଯାଇପାରିବ l ଆମ ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ‘ସବୁଜ’ କରିବାକୁ ହେବ l ଆମକୁ ଆମର ‘ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ପାଦଚିହ୍ନ’ (ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ନିର୍ଗମନ ମାପ କରିବାର ମାପ) ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡିବ l

ଆମେ ଯେତେ ଅଧିକ ଆମ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତ ରଖିବା ସେତେ ଅଧିକ ଆମେ ଏହି ପୃଥିବୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା l

ସବୁଜ ଘର ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗମନ :- Greenhouse Gas Emissions

ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ମରୁଭୂମିରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ସମତଳ ଭୂମିରେ ଏତେ ଉତ୍ତାପ ରହିବ ଯେପରି ଇତିହାସରେ କେବେ ଏପରି ହୋଇ ନ ଥିବ l ଏହି କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ l ଆମକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ପ୍ରକୃତିକୁ ଏତେ କ୍ରୋଧ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ଏହା ଆମର ଅସ୍ତିତ୍ଵକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ବଙ୍କା ହୋଇଯାଏ l ଆମକୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ l

ଆଜି ସମସ୍ତେ ପରିବେଶ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି l ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି l ଲୋକମାନେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ରହିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ଵ ବୁଝିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି l ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ଵର ଉଷ୍ମତା ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ମୁକାବିଲା କରୁଛି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ପ୍ରଦୂଷଣର ହାର ସମାନ ଭାବରେ ବଢ଼ିଚାଲିଥାଏ, ତେବେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା ଦଶନ୍ଧିରେ 0.3 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଯାହା ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ l

ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତୁ ବିଚଳିତ ହେବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବ। ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ | ଏହା ସମୁଦ୍ର ଚାରିପାଖରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ l ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଧିକାଂଶ ସହର ଏହି ସମୁଦ୍ରରେ ଅବଶୋଷିତ ହେବ l ସମ୍ପ୍ରତି, କେତେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଜଳବାୟୁରେ ଅବନତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହେ, ତେବେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ଏବଂ ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିପାରେ।

ଏହି ପରିବେଶ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଣିଷ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ l ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ରହିବ ସେନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ଏକ ବିତର୍କରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ଘଟୁନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଏଥିପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ସେ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ମାତ୍ର ତଥାପି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ବିତର୍କ ଜାରି ରହିବ କିନ୍ତୁ ଏପରି ଅନେକ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ଯଦି ଆମେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ତେବେ ଆମେ ପୃଥିବୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରିବା l

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ଉପରେ ଜାତିସଂଘର ବାର୍ତ୍ତାଳାପ :-

ଜାତିସଂଘର ସଦସ୍ୟମାନେ 2015 ସୁଦ୍ଧା ଏକ ନୂତନ ଜଳବାୟୁ ଚୁକ୍ତି ଦିଗରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ କିପରି ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବେ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବିକଶିତ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଲାଗୁ ହେବ l

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଫ୍ରେମୱାର୍କ କନଭେନସନ୍ ଅଫ୍ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ (UNFCCC) କୁ 195 ଦସ୍ତଖତକାରୀ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଡର୍ବାନ୍ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ କିପରି ପୂରଣ କରିବେ ସେନେଇ ବୋନ୍ରେ ଏକ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ମାଇଟ୍ ନକୋନା ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ବୁଝାମଣାର ପୁରୁଣା ଏବଂ ପ୍ରଭାବହୀନ ପଦ୍ଧତିକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଥିବା ଛୋଟ ଦେଶ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ବହୁତ କମ୍ ଏବଂ ଆମର କିଛି ଭାଇ, ବିଶେଷକରି ଛୋଟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଆବେଦନକୁ ଆମକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେବାକୁ ପଡିବ।

ଜର୍ମାନୀର ପୁରୁଣା ରାଜଧାନୀ ବୋନରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନୂତନ ଚୁକ୍ତି 2015 ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ଏବଂ 2020 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏଥିରେ ଗରିବ ଏବଂ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସମାନ ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚାରେ ରଖାଯିବ ଯାହା ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ବନ୍ଦ କରିବା ସହ ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅଧୀନରେ ବିକଶିତ ତଥା ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନଗତ ନିୟମ ରହିଛି।

ସମାଲୋଚକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ଆଉ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ। ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ପାଇଁ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ଦାୟିତ୍ଵ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି l କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନର ଭାର ବହନ କରିବା ଅନ୍ୟାୟ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍, ଭାରତ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ପରି ଦେଶ ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ୟାସର ବୃହତ୍ତମ ନିର୍ଗମନକାରୀ ତାଲିକାରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କୋଇଲା, ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରୁ ମୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ତଥାପି ମୁଣ୍ଡପିଛା ହାରାହାରି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ କମ୍ ରହିଛି।

କ୍ଷୁଦ୍ର ମହାସାଗରୀୟ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶଗୁଡିକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଗମନ ହ୍ରାସ କରିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିରାଟ ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନର ନିର୍ଗମନ ଜାରି ରହେ ତେବେ ବିଶ୍ଵର ତାପମାତ୍ରା 4 ° C ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯେତେବେଳେ କି UNFCCC l 2011 ରେ, 2 ° C କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସର୍ବାଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି l

ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ବିକଶିତ ଶିଳ୍ପ ଦେଶମାନଙ୍କରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନକୁ କାଇଟୋ ପ୍ରୋଟୋକଲର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ପୁନଃ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଚୁକ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ହ୍ରାସ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା l ଅପରପକ୍ଷେ, କାଇଟୋ ପାସ କରିଥିବା ଆମେରିକା ଉଦୀୟମାନ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବଢାଇବାକୁ କହୁଛି। ସବୁଜ ଜଳବାୟୁ ପାଣ୍ଠିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ଯାହା ଆଗାମୀ ବିବାଦକୁ ସୂଚାଉଛି। ଏହାର ଗଠନ ହେଉଛି ଗରିବ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ 10 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଜମା କରିବା l

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ :-

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ପରିବେଶବିତମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତଃ CFC ଦାୟୀ l ଗ୍ୟାସର ନିର୍ଗମନକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଫ୍ରିଜ୍, ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୁଲିଂ ମେସିନ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଏହିପରି ମେସିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାକି କମ୍ CFC ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗତ କରେ l

ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକର ଚିମିନିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ଗତ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଉତ୍ତାପକୁ ବଢାଇଥାଏ l ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ l

ଯାନବାହାନରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପରିବେଶ ମାନଦଣ୍ଡକୁ କଠୋର ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ l ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବିଶେଷକରି ରାସାୟନିକ ୟୁନିଟରୁ ବାହାରୁଥିବା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକତା ଅନୁଯାୟୀ ଗଛ କାଟିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ।

Global Warming in Odia PDF

Global Warming in Odia PDFClick Here
Swami Vivekananda Essay in Odia Click Here
Bahadur Shah Zafar Biography OdiaClick Here

Global Warming in Odia – In conclusion, global warming is a critical issue that has far-reaching consequences for the food processing industry.

Global Warming in Odia – As temperatures continue to rise and weather patterns become more extreme, agricultural production is increasingly at risk.

Global Warming in Odia – FAQ

Q: What is global warming?

Global warming is the gradual increase in the Earth’s average surface temperature, primarily due to the burning of fossil fuels and the resulting release of greenhouse gases into the atmosphere.

Q: What causes global warming?

The primary cause of global warming is the burning of fossil fuels, such as coal, oil, and natural gas, which releases large amounts of carbon dioxide and other greenhouse gases into the atmosphere. Other human activities, such as deforestation and agriculture, also contribute to global warming.

Q: What are the effects of global warming?

The effects of global warming are wide-ranging and include rising sea levels, more frequent and severe heatwaves, droughts, and storms, changes in precipitation patterns, and harm to ecosystems and wildlife. It also affects the food processing industry, through changes in the agricultural production and food security.

Q: What can be done to combat global warming?

Reducing greenhouse gas emissions by transitioning to renewable energy sources, increasing energy efficiency, and implementing carbon pricing are some of the main ways to combat global warming. Additionally, actions such as reforestation and sustainable land use can also help to remove carbon dioxide from the atmosphere.

Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia,

Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia,

Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia, Global Warming in Odia,

Leave a Comment

error: Content is protected !!